
Chińskie przysłowie mówi, że jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów. Jeżeli prowadzisz bloga lub stronę internetową przysłowie to nabiera jeszcze większego znaczenia. Dobre zdjęcie nie tylko przykuwa uwagę czytelników, nie tylko sprawia, że treść jest bardziej interesująca, ale też wpływa na konwersję. Jeżeli zajmujesz się marketingiem internetowym to wiesz o czym mówię 🙂
Funkcjonują setki jeśli nie tysiące różnego rodzaju serwisów, na których można zdobyć zdjęcia. Jedne płatne, inne darmowe, bardziej lub mniej profesjonalne. Trudno byłoby wymienić wszystkie możliwości, dlatego skupiłem się tylko na tych, które moim zdaniem oferują bardzo dobrej jakości darmowe grafiki. Dodatkowo wymienię też takie, gdzie autor nie wymaga od nas pozwolenia na korzystanie z jego twórczości oraz podawania źródła zdjęcia. Znajdziesz też darmowe zdjęcia komercyjne.
Gdzie zdobyć darmowe zdjęcia
na bloga lub stronę internetową?
Pixabay – to jedno z moich ulubionych miejsc, gdzie można znaleźć wysokiej jakości zdjęcia (również darmowe zdjęcia komercyjne). Dodatkową zaletą jest to, że umieszczając wybrane zdjęcia na naszej stronie internetowej lub blogu nie musimy podawać autora zdjęcia czy prosić o jego zgodę. Możesz kopiować, modyfikować, dystrybuować zdjęcia bez pytania. Bardzo duży wybór zdjęć, wyszukiwarka, dopasowanie tła zdjęcia oraz możliwość wyboru kategorii sprawiają, że jest to jedno z najlepszych miejsc na zdobycie darmowych zdjęć. Bez rejestracji.
Mała uwaga: w wynikach wyszukiwania darmowego zdjęcia na samym początku zobaczymy proponowane zdjęcia z Shutterstock. Oznaczone będą napisem. Są to płatne zdjęcia. Reszta zdjęć jest bezpłatna.
MorgueFile – kolejnym serwisem z darmowymi zdjęciami wysokiej rozdzielczości jest MorgueFile. Pomimo, iż posiada wyszukiwarkę to nie jest tak rozbudowana jak w przypadku Pixabay. Zdjęcia, które tam znajdziesz są bardzo dobrej jakości. Jest to miejsce stworzone przez artystów z całego świata, a zdjęcia mają służyć w szczególności do użycia przez artystów w różnych projektach artystycznych. Jeżeli szukasz darmowej grafiki dla swojej strony lub bloga MorgueFile jest dobrym miejscem. Zdjęcia można pobrać bez rejestracji i konieczności podawania autora.
Gratisography – rewelacyjne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, które możesz używać za darmo na blogu lub stronie internetowej. Co tydzień dodawane są nowe zdjęcia. Jedynym minusem jest to, że nie ma tutaj żadnej wyszukiwarki, a zdjęcia trzeba przejrzeć zanim znajdzie się coś odpowiedniego. Jakość zdjęć rekompensuje jednak ten minus. Zdjęcia możemy pobrać za darmo bez rejestracji.
Snapographic – darmowe zdjęcia na bloga, stronę internetową lub do komercyjnego wykorzystania bez konieczności zgody autora. Na stronie znajdziemy zbiór zdjęć, które możemy pobrać. Dodatkowo jest opcja wyszukiwania pod kątem kategorii (natura, krajobrazy, architektura, zwierzęta, etc). Snapographic nie jest dużym zbiorem zdjęć, ale na pewno warto tu zajrzeć. Zdjęcia można pobrać bez rejestracji.
Picography – kolejny bardzo dobry serwis z unikatowymi zdjęciami. Baza nie jest duża, ale zdjęcia są bardzo dobrej jakości. Nie ma opcji segregowania, wyszukiwania zdjęć, ale można za to zapisać się do listy i otrzymywać co miesiąc darmowe zdjęcia.
Unsplash – ta strona to prawdziwa perełka wśród portali z darmowymi zdjęciami. Zdjęcia są rewelacyjne i jest ich całkiem sporo. Nie ma opcji wyszukiwania zdjęć, więc trzeba trochę poprzeglądać, ale…naprawdę warto. 10 nowych zdjęć co 10 dni! Możesz kopiować, modyfikować, dystrybuować, a nawet używać jako darmowe zdjęcia komercyjne bez zgody i podawania autora. Oczywiście bez rejestracji.
Splitshire – dodatkowa kolekcja dobrych zdjęć. Tym razem z podziałem na kategorie. Do wykorzystania za darmo na blogach, stronach, a nawet w celach komercyjnych. Podziekowania dla Daniel Nanescu, który postanowił się podzielić swoją twórczością. Bez rejestracji i konieczności podawania autora – chyba, że chcesz 🙂
Dodam też mały bonus w postaci miejsc, gdzie znajdziesz darmowe ikony:
Iconfinder – łącznie ponad 400 tysięcy ikon. Dużo ciekawych opcji wyszukiwania. Aby pobrać darmową ikonę w panelu po lewej stronie zaznacz opcję free. Dodatkowo należy ustawić rodzaj licencji (z linkiem zwrotnym, bez linku zwrotnego, do użytku komercyjnego, etc).
Glyphicons – kilkaset ikon w minimalistycznym wydaniu. Wersja darmowa wymaga zawsze podania linku do strony autora.
Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zależało mi na dobrej jakości zdjęciach, unikalnych, w prostym wydaniu (do pobrania bez zbędnych czynności). Nie zapomnij udostępnić/polubić mój post jeśli przydał Ci się.
Daj znać co myślisz o zdjęciach, które możesz znaleźć za pomocą powyższych stron, a jeśli znasz inne ciekawe miejsca podziel się z innymi w postaci komentarza!
fajna sprawa taka lista 🙂 tym bardziej że można coś ciekawego wyhaczyć 🙂
można by dopisać oraz kilka banków stąd : http://www.hauerpower.com/blog/glowna/20-darmowych-bankow-zdjec-pomyslowe-oryginalne-kadry,
generalnie to unsplash + gratiso króluje do tego stocksy (ale to nie ta opcja bo bank płatny)
co do ikon to jeszcze polecam: flaticon.com
dzięki, unsplash i gratisography to również moje ulubione 🙂
Bardzo pomocny tekst, od długiego czasu korzystam z pixabay , mają mnóstwo pięknych zdjęć które oczywiście można wykorzystać komercyjnie bez żadnych opłat. Z przyjemnością poznam też inne strony. Dziękuję .